10 סיבות לפנות לגישור לפני הגירושין

גירושין יכול להיות תהליך מכוער, שבו רגשות סוערים ומורכבויות משפטיות משפיעות על חייכם. עם זאת, לפני שמתחילים בתהליך, כדאי לשקול גישור. דמיינו שאתם ובני זוגכם יכולים לשבת יחד לא כיריבים אלא כמשתפי פעולה בעיצוב עתיד המשפחה. זוהי מהות הגישור – תהליך ששם בראש סדר העדיפויות דיאלוג, שיתוף פעולה והבנה הדדית. במאמר זה נתעמק בעשר סיבות משכנעות מדוע פנייה לגישור לפני גירושין היא לא רק בחירה חכמה אלא הזדמנות מעולה לכל המעורבים.

 1. שימור יחסים ידידותיים

שמירה על מערכת יחסים טובה, במיוחד כאשר מדובר בילדים, היא בעלת חשיבות עליונה. הגישור מספק פלטפורמה לדיאלוג בונה, לטיפוח הבנה ולשיתוף פעולה בין בני זוג. על ידי פתרון סכסוכים בצורה ידידותית, הוא קובע טון חיובי לאינטראקציות עתידיות, ממזער את האיבה ומקל על הסדרי הורות משותפת.

 1. העצמת קבלת החלטות

בגישור בני זוג שומרים על השליטה על ההחלטות המשפיעות על חייהם, בניגוד להתדיינות בבית משפט שבה התוצאות נקבעות על ידי שופט. העצמה זו מטפחת תחושה של בעלות ואחריות, ומבטיחה שהפתרונות יתאימו לצרכים ולנסיבות הייחודיים של שני הצדדים.

 1. הליך חסכוני

הליכי גירושין יכולים להיות יקרים יחסית – צריך לשלם שכר טרחה והוצאות משפטיות. הגישור מציע חלופה משתלמת הדורשת בדרך כלל פחות פגישות וכרוכה בשכר טרחה מקצועי נמוך יותר. על ידי הימנעות מהתדיינות משפטית ממושכת, זוגות יכולים להקצות משאבים בצורה יעילה יותר תוך שמירה על נכסים לעתידם לאחר הגירושין.

 1. החלטה מזורזת

יש מקרים שבהם הליכים משפטיים יכולים להיות ארוכים ולהימשך חודשים ואף שנים, וכך הם מחריפים את המתח הנפשי ומאריכים את חוסר הוודאות. הגישור מציע תהליך יעיל, שבדרך כלל מביא לפתרון מהיר יותר. תועלת זו לא רק מפחיתה מתח, אלא גם מאפשרת לבני זוג להתקדם בחייהם מוקדם יותר, תוך התמקדות בריפוי ובבנייה מחדש.

 1. סודיות ופרטיות

בניגוד להליכים בבית המשפט, שהם עניין של תיעוד ציבורי, הגישור מציע סביבה חסויה שבה ניתן לטפל בנושאים רגישים בדיסקרטיות. חיסיון זה מגן על פרטיותם של שני הצדדים ומקדם תקשורת פתוחה ללא חשש משיפוטיות או מביקורת ציבורית.

 

 

 1. פתרונות מותאמים אישית

כל גירושין הם ייחודיים, עם נסיבות ומורכבויות משלהם. הגישור מאפשר לזוגות לעצב פתרונות מותאמים אישית לצרכים ולסדרי העדיפויות הספציפיים שלהם. בין אם מדובר בהסדרי משמורת ילדים, בחלוקת רכוש או בתמיכה כספית, גישור מעודד פתרון בעיות יצירתי וטיפוח הסכמים מועילים לשני הצדדים.

 1. מזעור הטראומה הרגשית

גירושין הם טעונים רגשית מטבעם, ולעיתים קרובות משאירים צלקות מתמשכות על כל המעורבים. הגישור מציע תהליך תומך רגשית יותר, ומספק מרחב בטוח לבני הזוג להביע את רגשותיהם וחששותיהם בפתיחות. על ידי מזעור עימותים וקידום אמפתיה, הגישור מסייע להפחית את הטראומה הרגשית הקשורה לגירושין ומקל על סיום נישואין מכובד יותר.

 1. הפחתת הדינמיקה השלילית

הליכי גירושין יכולים להתדרדר לקרבות, לתדלק טינה ולהסלים את הסכסוך. הגישור, לעומת זאת, מקדם שיתוף פעולה ופשרה ומתרחק מדינמיקה של עימותים. על ידי טיפוח אווירה של שיתוף פעולה, הגישור מעודד דיאלוג בונה ופתרון בעיות, וסולל את הדרך לפתרונות מקובלים על שני הצדדים.

 1. שימור תפקידי ההורים

בשביל הורים המתגרשים, שמירה על יחסים חיוביים עם הילדים היא בעלת חשיבות עליונה. הגישור שם בראש סדר העדיפויות את טובת הילדים, תוך שימת דגש על אסטרטגיות הורות משותפת השומרות על תפקידי ההורים ומקדמות דינמיקה משפחתית בריאה. על ידי התמקדות בפתרונות הורות שיתופיים, הגישור מסייע להגן על הילדים מפני ההשפעה השלילית של מחלוקות בין ההורים.

 1. שביעות רצון לטווח ארוך

הוכח כי זוגות הבוחרים בגישור נוטים יותר לדווח על שביעות רצון ארוכת טווח מתהליך הגירושין ומתוצאותיו. על ידי טיפוח הבנה הדדית ותקשורת בונה, הגישור מניח את היסודות לשיתוף פעולה וכבוד הדדי לאחר הגירושין. שביעות רצון זו חורגת מעבר לפתרון בעיות מיידיות ותורמת למערכות יחסים בריאות יותר בשנים הבאות.

טיפים לגישור מוצלח

 • לגשת לגישור בראש פתוח ובנכונות לפשרות.
 • לשים בראש סדר העדיפויות את רווחת הילדים ולהתמקד בצורכיהם.
 • תקשרו בכבוד והקשיבו באופן פעיל לנקודות המבט של בני הזוג שלכם.
 • היו כנים ושקופים לגבי מצבכם הכלכלי וסדרי העדיפויות שלכם.
 • לשקול את ההשלכות ארוכות הטווח של ההסכמים המוצעים לפני סיכומם.
 • הקפידו לפנות לגישור גירושין בתל אביב, למשל, של מגשרים מנוסים או משפטנים בעת הצורך.
 • קחו הפסקות במהלך הפגישות כדי לעבד רגשות ולשמור על צלילות המחשבה.
 • שמרו על דיונים ממוקדים בהווה ובעתיד והימנעו מהתעכבות על תלונות העבר.
 • חפשו פתרונות יצירתיים העונים על האינטרסים והחששות של שני הצדדים.
 • לגשת לגישור כמאמץ משותף שמטרתו למצוא פתרונות מועילים לשני הצדדים.

לסיכום

הגישור מציע חלופה בונה וחסכונית להליכי גירושין רגילים ומספק יתרונות רבים לזוגות המבקשים לפרק את נישואיהם. על ידי מתן עדיפות לתקשורת, לשיתוף פעולה ולכבוד הדדי, הגישור מעצים זוגות במורכבות של גירושין בכבוד וביושרה ומטפח תוצאות שהן גם שוויוניות וגם חיוביות בעבור כולם.

נגישות
גלילה לראש העמוד