מה חשוב לבדוק כשמזמינים באינטרנט?

להזמין מהאינטרנט

הזמנת מוצרים באינטרנט, היא בשנים האחרונות עניין שבשגרה. עם זאת, מדובר בצורת קנייה ייחודית, שמציגה סיכונים וסיבוכים שונים, להם חשוב להיות מודעים. לכן, כשמזמינים באינטרנט, מומלץ לנקוט לכל הפחות, בצעדים הבאים:

כתובות ועוד

חיוני לבדוק, האם המוצר שרואים באתר מכירות ומעוניינים בו נשלח לישראל. זה לא תמיד המצב. פרט נוסף שנראה שולי לגבי כתובת המשלוח, אך הוא בכל זאת קריטי, הוא לוודא רישום מדוייק. כי מחד, אתם מכירים את כתובתכם. אבל מאידך, בהזמנה מחו"ל רושמים את הכתובת באנגלית וכאן עלולים לטעות. עוד טיפ: בדקו מה המיקוד שלכם והוסיפו אותו לכתובת.

לדעת ממי קונים

בין אם מדובר באתר עצמו או במוכר ספציפי שמוכר דרכו, חיוני לבדוק ולהתרשם, האם באמת מדובר בגורם אמין. כיום יש מידע רב באינטרנט על גורמים כאלה ואם אין מידע כזה, זה כשלעצמו סימן חשוד.

האותיות הקטנות

פרטי הפרטים של הרכישה, שלא תמיד רשומים בבירור ובגדול, עשויים לשנות את התמונה משמעותית. לכן חיוני להתעמק בהם. למשל, התנאים לגבי עלויות משלוח או מדיניות החזרת המוצרים.

מספרי מעקב

Tracking numbers מזהים את החבילה שלכם, מרגע ההזמנה ועד הגעתה אליכם. קחו בחשבון, שישנם לרוב יותר ממספר מעקב אחד. זה יכול להיות למשל מספר מקורי של אמזון, נוסף של i-parcel ואחרון של דואר ישראל.

מהירות הגעה

לגבי מהירות הגעה של החבילה, כדאי לקחת בחשבון שלפעמים המוצר זמין גם מחנויות קרובות יותר לישראל. בנוסף, לרוב ניתן לבחור באפשרויות משלוח מהירות יותר או פחות.

היכרות עם החוק

הזמנת מוצרים מחו"ל, כפופה לחוקים שונים, כולל לגבי מכס, מע"מ ומס קנייה. פעמים רבות, עלויות אלה והבירוקרטיה סביבם, משמעותיים מאוד. לכן, כדאי להיות מעודכנים בחוקים ומחושבים מראש לגבי השלכותיהם. אחרת, נתקלים בכך רק כשהמוצר מגיע לארץ ואז עלולים להיות מופתעים, שלא לטובה

זהירות עם האשראי

פרטי אשראי הם "סחורה חמה" אצל פושעי מחשוב והם עשויים להיגנב, כשמבצעים עסקה באינטרנט. לכן, עדיף לשלם בפייפאל. בפועל, פירוש הדבר תשלום עם כרטיס האשראי, אבל את פרטיו שומרת פייפאל ולא אתר הקניות.

עוד לשיפור האבטחה

מומלץ להיזהר מאוד, לגבי כתובות אתרי הקניות אליהם אתם נכנסים. זאת, מאחר ששיטה נפוצה לגניבת פרטים, היא להקים אתרים מזויפים כאלה. האתר נראה כמו אתר מכירות לגיטימי ולעתים מחקה בצורה מצויינת אתר ספציפי, אבל כתובתו שונה. הסיסמאות בהן משתמשים במסגרת רכישות, חייבות להיות "חזקות" ומוטב להחליפן מדי פעם. המחשב דרכו רוכשים, צריך להיות עם רמת אבטחה גבוהה (תוכנות ומערכת הפעלה עדכניים, אנטי וירוס, Firewall).

לסיכום

לא מסובך להזמין באינטרנט ואם פועלים נכון, גם לא יותר מדי מסוכן. העיקר, לגבש לעצמכם רשימת כללי זהירות דוגמת אלה ולא לקחת סיכונים מיותרים, וודאי לא ברכישות בסכומים גדולים.

נגישות
גלילה לראש העמוד